Czerpię z natury pełnymi garściami a najlepszym dowodem są anielice, wdzierające się na pozornie nieistotne i zaniedbane deski.
Pochodzą ze starych chat, płotów, znalezione i przygotowane pod artystyczne rzemiosło. Łącze w nich miłość do swobody twórczej, nieposkromionej ekspresji i kobiecej siły. Proces powstawania niewinnej istoty na ciężkiej, solidnych rozmiarów podstawie przypomina częsty trud zmagania z przeciwnościami losu. To ewidentne miejsce spotkania delikatności i ludzkiej potęgi, magicznych wizerunków kobiet umieszczonych na drewnie z bogatymi wspomnieniami. Jednocześnie z odkrywaniem błysku w oku każdej anielicy, rośnie moja wewnętrzna odwaga i pasja tworzenia.
Sylwia Kalinowska
Dzień autorski: 8 sierpnia, godz. 10:00-20:00
Termin: 8 sierpnia – 8 września, godz. 10:00-20:00
Miejsce: Galeria Jacek P. Jarosz, ul. Senatorska 1/3, 24-120 Kazimierz Dolny
Częstym tematem je prac jest też przyroda. Unikalny w malarstwie polskim cykl monstrualnych ważek, oddanych z fotograficzną wręcz precyzją oraz bliskie impresjonizmowi łąki okolic Parku Krajobrazowego Podlaski Przełom Bugu to tylko niektóre z nich. Obok, dla kontrastu, jakże odmienne symboliczne czarno-białe grafiki. Obecnie wyłącznym tematem prac artystki są dzikie nadbużańskie łąki, symboliczne grafiki i postacie kobiet malowane na starych deskach, które pochodzą z kresowych chat. Ten ostatni temat jest dość nowym i oryginalnym pomysłem. Polega on na połączeniu naturalnego piękna starego drewna, na które przez lata oddziaływała przyroda z naturalnym pięknem kobiecej urody. Ten temat gości bardzo często w pracowni artystki i powoli staje się jej wizytówką. Sylwia Kalinowska ma na koncie kilka wystaw zbiorowych oraz indywidualnych. Debiutancką, zatytułowaną „Pasje polskie”, zorganizowała w restauracji Kuźnia Królewska w Wilanowie warszawska galeria Na Pięterku. Kolejne indywidualne prezentacje, w Siemiatyczach i Terespolu nad Bugiem, zaskoczyły publiczność szerokim wachlarzem ulubionych motywów Sylwii oraz różnorodnością stosowanych przez nią technik plastycznych: od pastelu, przez olej, akwarelę aż po grafikę.
Wystawy: „Beeldkracht Galerie” (Scheemda, Holland), „Pasje polskie” (Kuźnia Królewska, Warszawa 2006), „Wystawa plenerowa Dialogi” (Nowy Sącz 2010), „Teatr Modrzejewskiej” (Caffe Modjeska, Legnica 2012), „Ciągle marzę” (Caffe Kalmbur, Wrocław 2012), „Niewinności muśnięcie” (Galeria Es, Międzyrzec Podlaski 2013), „Malatura czasem” (Dwór Drobin 2013), wystawa zbiorowa (Teatr Narodowy, Warszawa, kurator: Galeria Przy Teatrze, Jasiński&Friends), „Między ciszą a trwaniem” (Galeria Jacek P. Jarosz, Kazimierz Dolny).
ZNAJDŹ NAS