CO SŁYCHAĆ W SPICHLERZU? – CZYLI MOST KULTURY W BLIŹNIACZYM | Danuta Tucholska-Purchała, Ewa Urniaż-Szymańska, Michał Wacławski, Maciej Wieczorkiewicz

Data
Godzina
Miejsce
02/08/2015
13:00 wernisaż
SPICHLERZ
02/08/2015
13:00-20:00
SPICHLERZ
03/08/2015
10:00-20:00
SPICHLERZ
04/08/2015
10:00-20:00
SPICHLERZ
05/08/2015
10:00-20:00
SPICHLERZ
06/08/2015
10:00-20:00
SPICHLERZ
07/08/2015
10:00-20:00
SPICHLERZ
08/08/2015
10:00-20:00
SPICHLERZ
09/08/2015
10:00-20:00
SPICHLERZ


OPIS

Z rożnych perspektyw spójrzmy na sztukę, poszukajmy spójników i odnajdźmy piękno w odmienności. Obejrzyjmy wyjątkowe prace cenionych artystów, wystawione w Spichlerzu Bliźniaczym w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą.

Prezentowane dzieła łączy i dzieli tak samo dużo. Powtarzającym się motywem jest nieodgadniona tajemnica. Wystawa to kontrowersja i satyra zestawione z wrażliwym i magicznym ujęciem artystycznym. Obraz Kazimierza w perspektywie dystansu i dynamiki kontrastuje, a zarazem współgra z holistycznym spojrzeniem na świat twórczej kreatywności i zmysłowości. Refleksja i uśmiech. Ukojenie, natchnienie, a może zdziwienie i poruszenie? Dynamizm energii w starciu z opoką spokoju – jakie emocje wywoła  w Tobie ta wystawa? Można by zadać pytanie, jaki jest nasz dzisiejszy świat?! Czy aż tak różny? A może spójny?

Wernisaż: 2 sierpnia 2015, godz. 13:00
Termin: 2-9 sierpnia 2015, godz. 10:00-20:00
Miejsce: Budynek Spichlerz Bliźniaczy, ul .Puławska 68, Kazimierz Dolny


AUTOR
DANUTA TUCHOLSKA-PURCHAŁA – Pseudonim artystyczny „DaNuta” – maluje co jej w duszy gra. Jest osobą realizującą się na wielu płaszczyznach. Jej ulubioną techniką jest malowanie farbami akrylowymi, zabawa kolorem i światłem. Inspirację do swoich obrazów czerpie głównie z obserwacji otaczającego świata. Pasjonuje się również fotografią, wystrojem wnętrz oraz projektowaniem biżuterii. Uważa, że twórczość ma wzbudzać emocje, zarówno w odbiorcy jak i w nadawcy, jest środkiem komunikowania się z innymi, ale też z samym sobą. Na co dzień pracuje z dziećmi i młodzieżą jako nauczyciel, prowadzi warsztaty, plenery i zajęcia artystyczne, jest jurorem w konkursach plastycznych. Ukończyła: Liceum Rzemiosł Artystycznych w Warszawie o profilu złotnik-jubiler, Akademię Pedagogiki Specjalnej w Warszawie na kierunku Arteterapia w zakresie sztuk plastycznych. W swoim dorobku artystycznym ma kilka wystaw indywidualnych i zbiorowych. Ostatnie wystawy: Lipiec 2014 Francja – Meru, Październik 2014 Polska – Pruszków (rodzinne miasto autorki).

EWA URNIAŻ-SZYMAŃSKA – Absolwentka Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, Instytut Wychowania Artystycznego w Lublinie, gdzie w 1982 uzyskała dyplom z zakresu grafiki unikatowej – litografii, w pracowni prof. Danuty Kołzan-Nowickiej. Prace artystki prezentowane są na licznych wystawach i ekspozycjach muzealnych w kraju i za granicą. Znajdują się one również w zbiorach prywatnych. Od samego początku tematem prac artystki był człowiek i jego miejsce w świecie, co można było już zauważyć w pracy dyplomowej. Oprócz wykonywania rysunków i litografii artystka para się również ilustrowaniem książek. Artystka jest również autorką Pomnika Obrońców Ziemi Babickiej, odsłoniętego w 2009, w 70. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej. Na co dzień artystka zajmuje się pracą z dziećmi i dorosłymi prowadząc zajęcia plastyczne. Odznaczona przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego medalem „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Na wystawie artystka prezentuje rysunki wykonane techniką mieszaną.

MICHAŁ WACŁAWSKI – Absolwent Architektury i Urbanistyki Politechniki Warszawskiej (2007). Zajmuje się projektowaniem budynków, wnętrz oraz grafiką użytkową. Jest autorem kilku budynków, także w Kazimierzu. Równolegle zajmuję się grafiką użytkową, grafiką i rysunkiem. W ramach wystawy zaprezentuje przekrój przez swoją twórczość z kilku ostatnich lat. Duża część prezentowanych prac jest związana tematycznie z Kazimierzem Dolnym.

MACIEJ WIECZORKIEWICZ – Architekt wnętrz – dyplom ASP (1983). W czasach, kiedy architektura wnętrz nie była w modzie, a i projektanci się nie liczyli, wykonywał liczne projekty na potrzeby budynków użyteczności publicznej oraz prywatnych domów i mieszkań. W swoim dorobku ma również rekonstrukcje dworów na terenie wokół Białej Podlaskiej (np. dwór w Nosowie i Ludwinowie). Od wielu lat zajmuje się również rysunkiem, grafiką i malarstwem. Od dzieciństwa związany twórczo z Kazimierzem Dolnym. W młodości poprzez liczne pobyty w Domu Architekta SARP, następnie „wżeniony” w miasto, do dziś pozostaje wierny żonie jak i miastu w swojej twórczości artystycznej. Obecnie outsider i indywidualista nie związany z żadnym ugrupowaniem artystycznym. Oryginały grafik pozostają własnością autora. Jedynym towarem wstawionym do obrotu są reprodukcje grafik. Wystawa w Spichlerzu Bliźniaczym w Kazimierzu Dolnym ujawni oryginały prac. Być może niektóre z nich staną się przyczynkiem do refleksji nad miastem i miejscem sztuki we współczesnym świecie.

© Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi Kazimierz Dolny Janowiec nad Wisłą
Projekt i realizacja: Tomasz Żewłakow