VARIA

VARIA

Berlinale 2015 | Duże zakupy, czyli Europejskie Targi Filmowe

Berlinale wkroczyło w decydującą fazę. Dziś wieczorem poznamy zwycięzców konkursu głównego, cały festiwal natomiast zakończy się w niedzielę.

Jury obejrzało blisko 20 filmów stanowiących niezwykłą mieszankę: obok dzieł znanych mistrzów znalazły się debiuty i skromne produkcje z odległych kinematografii. Wśród faworytów wymienia się między innymi chilijski „The Club” Pablo Larraína (bohatera retrospektywy na naszym festiwalu) oraz rumuński „Aferim!” Radu Jude. Osadzona w XIX wieku historia poszukiwania zbiegłego cygańskiego niewolnika zachwyca wysmakowaną stroną plastyczną, którą w dużej mierze tworzą czarno-białe, szerokie plany rumuńskich krajobrazów.

Aferim, reż. Radu Jude © Silviu Ghetie

Dział programowy Dwóch Brzegów był przede wszystkim aktywnie obecny na Europejskich Targach Filmowych (European Film Market), które też dobiegły już końca. Na targach spotyka się branżą złożoną z dystrybutorów, filmowców, przedstawicieli kinematografii narodowych (swoje stanowisko miała też Polska) oraz wysłanników festiwali na całym świecie. Umieszczone w budynku galerii Martin-Gropius-Bau, stanowią one okazję do spotkania, wymiany doświadczeń i promocji filmów. Uczestnicy targów wiodą jakby żywot równoległy do reszty bywalców Berlinale: chodzą na specjalne pokazy marketowe (często mają okazję obejrzeć filmy, które nie zostały dotąd pokazane nigdzie indziej) i myślą o tym, kiedy zakupione przez nich tytuły zadebiutują na festiwalu w ich kraju.

Europejskie Targi Filmowe wychylone są w przyszłość i służą strategicznemu planowaniu kolejnych sezonów. W Berlinie dowartościowuje się jednak również historię kina. W tym roku dużym powodzeniem cieszy się przegląd „Glorious Technicolor”, oferujący mnóstwo lubianych przez widzów klasyków z Europy i USA, nakręconych w na taśmie barwnej w czasach, kiedy wciąż dominowały filmy czarno-białe. „Przeminęło z wiatrem”, „Mężczyźni wolą blondynki”, „Afrykańska królowa”, „Czarnoksiężnik z Oz”, „Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków” oraz wiele innych – wszystkie pokazywane w przeglądzie filmy pozwalają zanurzyć się w świecie dawnego kina i poczuć jego magię – staroświecką, ale dzięki odrestaurowanym kopiom jaśniejącą nowym blaskiem.

Sebastian Smoliński, „Głos Dwubrzeża”

« »
© Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi Kazimierz Dolny Janowiec nad Wisłą
Projekt i realizacja: Tomasz Żewłakow