Czy da się znaleźć alternatywę dla masowości multipleksu ograniczającego kulturę filmową do wybranych nowości i dla samotnego oglądania dobrych filmów w sieci lub przed telewizorem?
Andrzej Wajda powiedział: „Film jest robiony dla widza, który stanowi jakąś społeczność”. Ta myśl przyświeca projektowi uruchamiania małych kin społecznościowych działających w sieci, której model organizacyjno-finansowy umożliwia wyświetlanie w warunkach kinowych dowolnych filmów wybranych przez lokalną społeczność. Sieć KINO ZA ROGIEM przełamuje tym samym ograniczanie repertuaru kin niemal wyłącznie do nowości filmowych.
Swoimi spostrzeżeniami, uwagami i problemami, jakie napotkali animatorzy kin KzR w pierwszym roku działania Sieci, podzielą się uczestnicy konferencji, która – jako jedno z wydarzeń organizowanych przez KzR podczas 9. Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi – odbędzie się we wtorek, 4 sierpnia 2015 o godz. 11:00 w Cafe Kocham Kino.
Spotkanie poprowadzi Grażyna Torbicka, Dyrektor Artystyczna festiwalu, a udział w nim wezmą: Grzegorz Molewski, inicjator projektu Kino za Rogiem, Stefan Kamiński, prezes KIGEiT, organizatora klastra, w którego ramach realizowany jest projekt Sieci Kino za Rogiem, ks. Andrzej Luter, filmoznawca – kwartalnik „Więź” oraz animatorzy reprezentujący kina Sieci Kino za Rogiem: m.in. Grzegorz Cwaliński i Karol Lipski (Ośrodek Kultury, Sportu i Biblioteka Publiczna Gminy Pruszcz Gdański); Radosław Łabarzewski (Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki); Grzegorz Leks (Kępiński Ośrodek Kultury); Małgorzata Morawiec i Natalia Partyńska (Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie), Mariusz Płoszaj Mazurek (Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki) oraz Michał Grosiak (Centrum Aktywności Lokalnej w Pionkach).
Sieć Kino za Rogiem, której ideą jest propagowanie wspólnego przeżywania sztuki, tworzy alternatywę dla tych widzów, którzy nie chcą – lub nie mogą – korzystać z oferty dużych kin czy ograniczać się do samotnych domowych seansów przed ekranem komputera bądź telewizora. Zamiast tego – małe profesjonalne kino i wielkie emocje, jakie daje oglądanie dobrego filmu razem z innymi ludźmi, w przyjaznej atmosferze.
Poczuć atmosferę Kina za Rogiem będzie można w salach kinowych w Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą. Festiwalowy repertuar – ponad 40 filmów w 3 sekcjach – pokazuje różnorodność gatunkową i tematyczną filmowej Biblioteki KzR, w której na równych prawach sąsiadują ze sobą filmowe nowości i zrekonstruowana cyfrowo klasyka kinematografii, fabuły i dokumenty, animacje dla dzieci i kino dla dorosłych.
W sierpniu Kino za Rogiem połączy Dwa Brzegi, a od ponad roku łączy całą Polskę. W sieci Kino za Rogiem systematycznie przybywa kin – w ośrodkach kultury, kawiarniach, szkołach, bibliotekach – których bywalcy zdecydowanie wybierają trzecią drogę, czyli małe kina.
Więcej informacji o Kinie za Rogiem: www.kinozarogiem.pl.
« Chiny zauroczone Zachodem Scena filmu i muzyki, czyli wtorek na Dwóch Brzegach »
ZNAJDŹ NAS