Pokazami specjalnymi 9. Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi są premiery pereł polskiego kina po rekonstrukcji cyfrowej.
Jutro, 8 sierpnia o 9:30 w Kinie pod Srebrną Gwiazdą – premiera pełnometrażowego filmu animowanego dla dzieci, uroczej i nie starzejącej się opowieści o przyjaźni małego chłopca z porcelanowym słoniem, PROSZĘ SŁONIA (1978) Witolda Giersza w nowej, cyfrowej wersji. Gośćmi uroczystego pokazu będą: Witold Giersz, jeden z wybitnych twórców polskiej animacji, laureat licznych nagród, m.in. w Cannes, Oberhausen i Edynburgu, oraz producent Włodzimierz Matuszewski.
Tego samego dnia o godz. 10:00 w Energetycznym Kinie PGE rozpocznie się premiera zrekonstruowanego cyfrowo filmu Krzysztofa Krauzego MÓJ NIKIFOR (2004). Niekonwencjonalna, podszyta mistycyzmem biografia jednego z najwybitniejszych przedstawicieli prymitywizmu, uniwersalna opowieść stawiająca pytanie o źródła talentu i wewnętrznej wolności, swoje nowe cyfrowe życie zawdzięcza współpracy Krzysztofa Krauzego, Krzysztofa Ptaka, Nikodema Wołk-Łaniewskiego i Macieja Molewskiego w ramach projektu KinoRP oraz mecenatowi PKO Banku Polskiego. Gościem specjalnym uroczystego pokazu będzie operator Krzysztof Ptak, autor pięknych malarskich zdjęć.
Pokaz „Mojego Nikifora” będzie poprzedzony projekcją filmu dokumentalnego Jana Łomnickiego MISTRZ NIKIFOR (1956), w którym zobaczyć będzie można Nikifora przy pracy w krynickim parku i dzięki temu ocenić, jak genialną kreację stworzyła w filmie fabularnym Krystyna Feldman.
Kilka godzin później, o godz. 14:30, ponownie zapraszamy do Kina pod Srebrną Gwiazdą. Spotkamy się tu z dziełem wizjonera polskiego kina Piotra Szulkina – jego autorską adaptacją XIX-wiecznej sztuki Alfreda Jarry’ego UBU KRÓL (2003) w nowej, cyfrowej wersji. Groteskowa forma, uniwersalny przekaz, brawurowe kreacje aktorskie Jana Peszka i Katarzyny Figury i niepokojące memento. Gośćmi uroczystej premiery będą twórcy, na czele z Piotrem Szulkinem i Janem Peszkiem. „Ubu król”, podobnie jak Mój Nikifor swoje nowe filmowe życie zawdzięcza projektowi KinoRP i mecenatowi PKO Banku Polskiego.
Wszystkie te filmy dzięki rekonstrukcji cyfrowej zyskały szansę na nowe filmowe życie, zainicjowane na Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi. W roku 2012 swoje premiery miały tu zrekonstruowane „Rejs” i „Szatan z siódmej klasy”, w 2013 – „Krajobraz po bitwie”, rok później – „Brzezina”, wszystkie objęte mecenatem PKO Banku Polskiego. Tegoroczne premiery pokazują, że spotkania z rodzimą klasyką są już stałym punktem programu festiwalu Dwa Brzegi.
« Pragnienie kobiecości Wielki finał Dwóch Brzegów »
ZNAJDŹ NAS