Szanowni Państwo, Drodzy Przyjaciele – z wielką przyjemnością zapraszam na wszystkie wydarzenia tegorocznego festiwalu.
W sekcji „Świat pod namiotem” prezentujemy laureatów największych europejskich festiwali. Są wśród nich: Jacques Audiard „Dheepan” (Złota Palma, Cannes 2015), Jafar Panahi „Taxi Teheran” (Złoty Niedźwiedź, Berlin 2015), Roy Andersson „Gołąb przysiadł na gałęzi i rozmyśla o istnieniu” (Złoty Lew, Wenecja 2014), Andrew Haigh „45 lat” (Srebrny Niedźwiedź, Berlin 2015 dla aktorów Charlotte Rampling i Toma Courtenay’a) oraz László Nemes „Syn Szawła” (Grand Prix, Cannes 2015). Pokażemy też filmy tych, którzy nagród nie dostali, a powinni, jak na przykład: Jaco Van Dormael „Zupełnie nowy testament”, Pablo Larraín „Klub” czy Peter Greenaway „Eisenstein w Guanajuato”.
Bohaterami retrospektyw reżyserskich są dwie niezwykle oryginalne osobowości świata filmu. Margarethe von Trotta, znakomita niemiecka reżyserka i scenarzystka, uznawana za jedną z najwybitniejszych postaci sztuki filmowej XX wieku, która osobiście zaprosi na polską premierę jej najnowszego filmu „Die Abhandene Welt” („Porzucony świat”). Naszym gościem będzie Jerzy Skolimowski, najczęściej nagradzany na międzynarodowych festiwalach polski reżyser. Sześć jego filmów zaproszonych było do głównego konkursu w Cannes. W 1978 roku „Krzyk” otrzymał tam Grand Prix du Jury i właśnie ten obraz otworzy retrospektywę wybitnego filmowca, scenarzysty, poety, malarza, wizjonera, jakim jest Skolimowski.
Bohaterem retrospektywy aktorskiej jest w tym roku Adam Woronowicz. Każda jego rola filmowa czy teatralna, nawet najmniejsza, zapada w pamięć. Aktor o nieprzeciętnej zdolności do transformacji. Wiarygodny zarówno jako komiczny pan Józef z „Rewersu”, jak i zimny szef mafii z „Chrztu”. Nowe polskie filmy, wśród nich „Anatomia zła” Jacka Bromskiego, „Noc Walpurgi” Marcina Bortkiewicza, „Czerwony pająk” Marcina Koszałki, będą z pewnością źródłem gorących dyskusji na Dwóch Brzegach.
Każdego wieczoru zapraszamy na wydarzenia muzyczne. Zaczynamy powrotem na Zamek w Kazimierzu z koncertem Wojtka Mazolewskiego i jego gości. Piękny zachód słońca nad Wisłą nadaje koncertom na Zamku szczególną moc. Trzeba też koniecznie odwiedzić Janowiec i Mięćmierz – tam również panuje niepowtarzalna atmosfera.
Dziękuję bardzo wszystkim naszym szanownym sponsorom, partnerom, władzom Lubelszczyzny i instytucjom, które wsparły Festiwal Dwa Brzegi. Dziękuję całemu zespołowi wspaniałych ludzi, którzy z pasją i radością rokrocznie przystępują wraz ze mną do tworzenia tego festiwalu.
Tegoroczny program artystyczny jest bardzo różnorodny. Pokazuje, jak rozedrgany i niespójny jest współczesny świat. Zrozumieć i ujarzmić ten chaos ma szansę jedynie człowiek o bogatej wyobraźni, kreatywny, inteligentny, aktywny, empatyczny. Symbolem takich ludzi jest w numerologii cyfra 9. Zatem wszyscy, którzy zdecydują się uczestniczyć w 9. Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi, zmierzają w dobrym kierunku.
Zapraszamy,
Grażyna Torbicka
Dyrektor Artystyczna Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi
ZNAJDŹ NAS