AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI

Dźwięki warszawskiej ulicy

Krakowski zespół Hańba! zaprotestował we wtorek w Kazimierzu przeciw rządom sanacji. Podczas koncertu zamknięcia festiwalu usłyszymy WARSZAWSKIE COMBO TANECZNE, które przypomni nam międzywojenną muzykę wprost ze stołecznych ulic.

WCT zaprezentuje nowoczesne aranżacje klasycznych utworów, od lat granych na ulicach Warszawy. Ich debiutancki album z zeszłego roku, „Przyznaj się”, na nowo odkrył także teksty Andrzeja Własta, jednego z pierwszych świadomych twórców polskiej kultury popularnej. Podkreślona przez Combo liryczna odsłona jego dzieł idzie wbrew powszechnemu przekonaniu, że autor schlebiał jedynie najniższym gustom słuchaczy.

Nadanie nowoczesnego brzmienia starym utworom było o tyle trudniejsze, że zespół postanowił być wierny instrumentom, których używali warszawscy muzycy uliczni. Choć wydawało się to niemożliwe, udało im się wydobyć świeże dźwięki z dobrze znanych przebojów przy pomocy banjo i piły.       

Równocześnie muzyka zespołu pod wodzą Jana Młynarskiego stanowi kolejny dowód na to, że polscy artyści coraz chętniej sięgają po kompozycje sprzed wielu lat. Idąc w ślady Projektu Warszawiak oraz Stanisławy Celińskiej z Royal String Quartet, Combo stara się spojrzeć na historię ze współczesnej perspektywy, zachowując wielki szacunek dla tradycji.

Koncert Warszawskiego Combo Tanecznego o 21:00 na Rynku Głównym w Kazimierzu. Wstęp wolny.

Mateusz Góra
Głos Dwubrzeża

« »
© Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi Kazimierz Dolny Janowiec nad Wisłą
Projekt i realizacja: Tomasz Żewłakow