AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI

Los imigranta

Na zakończenie festiwalu widzowie będą mieli okazję obejrzeć najważniejszy film tegorocznego festiwalu w Cannes. Złota Palma powędrowała w tym roku do Jacquesa Audiarda za DHEEPAN.

„Chciałbym podziękować Michaelowi Hanekemu, że w tym roku nie nakręcił żadnego filmu” – zażartował Audiard, odbierając nagrodę w Cannes. To nie pierwsze wyróżnienie, które otrzymał na tym festiwalu. Sześć lat temu Grand Prix zdobył jego pamiętny „Prorok”, którego mogliśmy oglądać w polskich kinah. Jury pod przewodnictwem Ethana i Joela Coenów nagrodziło „Dheepan” przede wszystkim za siłę obrazu. Najnowsze dzieło Audiarda nie było faworytem do Złotej Palmy, decyzja jury okazała się więc sporym zaskoczeniem.

„Dheepan” to historia uchodźców ze Sri Lanki, którzy uciekając przed wojną domową, będą zmuszeni sprostać brutalnej rzeczywistością paryskiego przedmieścia. Tytułowy bohater stracił żonę i dzieci, podejmuje więc decyzję o wyjeździe ze Sri Lanki. Ponieważ uzyskanie paszportu jest bardzo trudne, mężczyzna postanawia udawać rodzinę wraz z obcą kobietą Yalini i jej kilkuletnią córką Illayaal, które znalazły się w równie kryzysowej sytuacji.

Scenariusz oparty został częściowo na przeżyciach grającego główną rolę pisarza Antonythasana Jesythasana. Debiutujący jako aktor Jesythasan w bardzo przekonujący sposób wcielił się w rzekomego ojca rodziny, który w pewnym momencie zaczyna odczuwać odpowiedzialność za przyszywaną żonę i córkę. Audiard bardzo starannie kreśli portret psychologiczny bohatera, a dobrze napisane dialogi, wypowiadane przez świetnych wykonawcóe, składają się na dzieło trzymające w napięciu do ostatniej sceny.

„Audiardowi udała się rzecz niezmiernie trudna: przyjąć punkt widzenia czarnych imigrantów ze Sri Lanki, a równocześnie nie demonizować ich sytuacji, zobaczyć ją z góry, jako przejaw trudnego procesu asymilacji na modłę francuską” – pisał o filmie Tadeusz Sobolewski.

„Dheepan” to sztuka zaangażowana, rzucająca światło na takie kwestie jak dyskryminacja uchodźców czy nieskuteczność urzędów publicznych. Audiard przygląda się jednak również rodzinie – więziom między jej członkami oraz problemom, z którymi wspólnymi siłami muszą się mierzyć. Francuski reżyser stworzył kino najwyższej próby.

Pokaz filmu „Dheepan” w Energetycznym Kinie PGE o 16:30.

Marcin Miętus
Głos Dwubrzeża

« »
© Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi Kazimierz Dolny Janowiec nad Wisłą
Projekt i realizacja: Tomasz Żewłakow