AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI

Mężczyźni też płaczą

Kameralny przebój kin na całym świecie, nominowany do Złotego Globu szwedzki film TURYSTA zainauguruje plenerowe Kino Perła na małym rynku.

Spacerując późnym wieczorem po Kazimierzu, warto zatrzymać się na małym rynku, gdzie codziennie będą się odbywać pokazy z cyklu „Wielkie kino na małym rynku”. W programie znalazły się zeszłoroczne hity, które tylko przemknęły przez polskie kina, a mimo to przyciągnęły uwagę publiczności i krytyki. Wstęp na filmy jest bezpłatny.

Cykl otworzy „Turysta” Rubena Östlunda, wyróżniony Nagrodą FIPRESCI na festiwalu w Cannes tragikomiczny obraz skandynawskiej rodziny, której wakacyjny wyjazd w góry nieoczekiwanie zamienia się w koszmar za sprawą pozornie błahego wydarzenia. Nagłe zejście lawiny pociąga za sobą szereg konsekwencji i staje się przyczynkiem do rozważań na temat kondycji ludzkiej. Na szczęśliwym do tej pory portrecie rodzinnym pojawia się rysa, a ustabilizowany podział ról ulega stopniowemu przewartościowaniu.
 
Reżyser z wielką wnikliwością przeprowadza wiwisekcję związków międzyludzkich i boleśnie obnaża instynkty, które władają ludźmi, stawiając pod znakiem zapytania naszą zdolność do  kontroli nad własnymi reakcjami. Ostlund skupia się na drobne zdarzeniach, z pozoru nieistotnych szczegółach, których skutki okazują się bardzo poważne. W przeciwieństwie do swoich poprzednich filmów, „Gry” i „Mimowolnie”, twórca przełamuje realistyczny sposób opowiadania humorem i ironią, dzięki czemu nie osuwa się w patos, tylko wywołuje dyskomfort u publiczności, zmuszając ją do śmiechu tam, gdzie teoretycznie powinny pojawić się łzy. Ostlund nie ukrywa zresztą inspiracji kinem innego szwedzkiego twórcy, Roya Anderssona, który opowiada o poważnych tematach z równie wyrafinowanym poczuciem humoru.  

Niebywały sukces „Turysty”, jego recepcja i dyskusje, które wywołał, stawiają Rubena Östlunda w jednym szeregu z najciekawszymi twórcami kina szwedzkiego, a może nawet światowego.

Pokaz „Turysty” w Kinie Perła o 21.00.

Paulina Bukowska
Głos Dwubrzeża

« »
© Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi Kazimierz Dolny Janowiec nad Wisłą
Projekt i realizacja: Tomasz Żewłakow