AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI

Między nami, Polakami

W MIĘDZY NAMI DOBRZE JEST Dorota Masłowska po raz kolejny bezpardonowo rozprawia się z polskimi przywarami. Ekranizacja jej dramatu, dokonana przez Grzegorza Jarzynę, to wyjątkowo udany mariaż filmu z teatrem.

Debiut filmowy cenionego reżysera teatralnego Grzegorza Jarzyny to adaptacja spektaklu o tym samym tytule, wyprodukowanym w TR Warszawa wraz z berlińskim Schaubühne. To nieodparcie dowcipna opowieść o Polsce po transformacji ustrojowej oraz nieco dysfunkcyjnej rodzinie. Masłowska zderza ze sobą pokolenia, języki, sposoby myślenia i funkcjonowania w rozpadającym się na kawałki świecie. Jarzyna ubiera to wszystko w nowoczesną formę, ubarwioną filmowymi trikami. Co prawda „Między nami dobrze jest” to w pewnym sensie rejestracja spektaklu, lecz dzięki pracy kamery i mnogości zbliżeń mamy obserwować z bliska twarze wykonawców, doceniając ich aktorski kunszt. A jest kogo podziwiać – u Jarzyny zagrali m.in. Danuta Szaflarska, Roma Gąsiorowska i Rafał Maćkowiak.

Film pokazywany jest w ramach retrospektywy aktorskiej Adama Woronowicza. Wybitny aktor gra w filmie Reżysera, wygłaszającego kolejne tyrady, w których narzeka na obojętność, z jaką spotyka się jego nowy projekt – „Koń, który jeździł konno”. Zabawne teksty Masłowskiej brzmią niezwykle warto w ustach rewelacyjnych aktorów, celnie punktując absurdy polskiej rzeczywistości. Ich siła rażenia bywa jednak tak mocna, że śmiech więźnie w gardle.

Pokaz filmu „Między nami dobrze jest” w Kinie pod Srebrną Gwiazdą o 19.30.

Marcin Miętus
Głos Dwubrzeża

« »
© Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi Kazimierz Dolny Janowiec nad Wisłą
Projekt i realizacja: Tomasz Żewłakow