AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI

„Niesfilmowani” – czekając na ekranizację

Jakie polskie powieści warto sfilmować? Który rodzimy pisarz powinien doczekać się ekranizacji swojego dzieła? Dobra literatura, która jednak nie trafiła jeszcze do kin – oto główny temat cyklu literackiego tegorocznych Dwóch Brzegów.

Od dawna mówi się, że polskie kino cierpi na niedostatek wartościowych scenariuszy, więc w tym roku w Kazimierzu Dolnym i Janowcu, sprawdzimy jakie książki mogłyby stanowić inspirację dla filmowców. W ramach festiwalu odbędzie się cykl spotkań z udziałem ważnych autorów, nominowanych i laureatów nagród literackich, których dorobek nie był dotychczas przedmiotem adaptacji.

Gośćmi 9. edycji Dwóch Brzegów będą: Justyna Bargielska („Obsoletki”, „Małe lisy”), Hubert Klimko-Dobrzaniecki („Pornogarmażerka”, „Preparator”), Artur Daniel Liskowacki („Eine kleine”, „Murzynek B.”), Andrzej Muszyński („Miedza”, „Południe”), Janusz Rudnicki („Męka kartoflana”, „Śmierć czeskiego psa”) i Mariusz Sieniewicz („Żydówek nie obsługujemy”, „Walizki hipochondryka”).

Z czołowymi polskimi literatami będzie można porozmawiać o tym, jak mogłyby wyglądać filmy na podstawie ich twórczości, a podyskutować o niej samej. Każdy z zaproszonych autorów w swoich powieściach i opowiadaniach proponuje własne aktualne obrazy polskiego społeczeństwa. Za temat spajający problematykę wszystkich spotkań można uznać więc frazę z „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego: „A to polska właśnie”.

Spotkania autorskie z cyklu „Niesfilmowani” to nie tylko promocja pisarzy i pisarek, ale również promocja literatury jako źródła inspiracji współczesnego kina polskiego oraz jako twórczego zwierciadła rzeczywistości. To także skierowanie ku niej uwagi polskiego świata filmowego, borykającego się z niedoborem ciekawych scenariuszy. Powyższym celom, poza spotkaniami autorskimi, służyć będzie realizacja warsztatów scenariuszowych, których przedmiotem będzie adaptacja tekstów literackich (nabór trwa do 9 lipca, więcej informacji: www.dwabrzegi.pl/niesfilmowani-nabor-na-warsztaty-scenariuszowe) oraz otwarte dla publiczności masterclass.

9. edycja Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi potrwa od 1 do 9 sierpnia. Do zobaczenia w Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą.

« »
© Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi Kazimierz Dolny Janowiec nad Wisłą
Projekt i realizacja: Tomasz Żewłakow