AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI

Producentka mimo woli

To ona po ponad 25-letniej przerwie przywiozła do Polski Europejską Nagrodę Filmową i doprowadziła Pawła Pawlikowskiego do Oscara. Pierwszą Lekcję Kina na 9. Festiwalu Dwa Brzegi poprowadzi EWA PUSZCZYŃSKA.

W reżyserach szuka intelektualnych partnerów, aby praca z nimi była nie tylko obowiązkiem, ale również źródłem inspiracji i szansą osobistego rozwoju. Za bardzo lubi uczestniczyć w pracy na planie, aby pełnić rolę księgowej, której jedynym zadaniem jest organizacja budżetu. Chce być producentką kreatywną, która, zadając trafne pytania, uruchamia w twórcach inny sposób myślenia i motywuje do zmian na lepsze.

Ewa Puszczyńska nie zdobyła wykształcenia w żadnej z legendarnych szkół filmowych. Wszelka wiedza i doświadczenie, jakie posiadła, sa owocem jej wytrwałej pracy przy profesjonalnych projektach filmowych sygnowanych marką Opus Film. Do łódzkiego domu produkcyjnego założonego przez Piotra Dzięcioła trafiła ponoć przypadkiem, w roli tłumaczki języka angielskiego. Jak wiadomo z pamiętnego filmu Krzysztofa Kieślowskiego, przypadek może jednak zmienić wszystko i tak właśnie stało się w zawodowej karierze Ewy Puszczyńskiej.

Nawet gdyby wcześniej nie była tego świadoma, po współpracy z Pawłem Pawlikowskim ma już pewność, że przez swoją pracę producentka może w ekspresowym tempie osiwieć lub dostać zawału. Stresujących zawodów jednak nie brakuje, a efektem tylko nielicznych są przecież dzieła sztuki podziwiane przez rzeszę odbiorców. Wygląda na to, że stres związany z produkowaniem filmów nie jest w stanie przyćmić ogromnej satysfakcji, jaką musi odczuwać każdy współtwórca pierwszego polskiego laureata Oscara za film nieanglojęzyczny. O tym, co „Ida” zmieniła w jej życiu i pracy zespołu Opus Film, Ewa Puszczyńska opowie uczestnikom festiwalu Dwa Brzegi już dzisiaj.

Lekcja kina Ewy Puszczyńskiej, producentki filmu „Ida”, odbędzie się w Kinie Pod Srebrną Gwiazdą o 12:00.

Barbara Rusinek
Głos Dwubrzeża

« »
© Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi Kazimierz Dolny Janowiec nad Wisłą
Projekt i realizacja: Tomasz Żewłakow