AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI

Czwartek z debiutami na Dwóch Brzegach

„Czerwony pająk” i „Noc Walpurgii” to pierwsze filmy fabularne, jakie nakręcili Marcin Koszałka i Marcin Bortkiewicz. Krytycy po seansach rozpływają się w pochwałach. Jak to się stało, że udało odnieść im się sukces już za pierwszym razem? W Kazimierzu Dolnym i Janowcu będzie okazja zapytać o to samych twórców.

Czwartek na Dwóch Brzegach będzie należał do Marcina Koszałki. Polski reżyser przed publicznością w Kazimierzu Dolnym najpierw wygłosi LEKCJĘ KINA, a następnie zaprosi ją na przedpremierowy pokaz swojego najnowszego filmu zatytułowanego CZERWONY PAJĄK. Debiut fabularny Koszałki o krakowskim seryjnym mordercy z lat 60. został doceniony już przez uczestników festiwalu w Karlowych Warach, teraz będzie miała okazję zrobić to samo publika Dwóch Brzegów.

Widzowie zobaczą też dzisiaj NOC WALPURGI. Film Marcina Bortkiewicza to spektakl dwóch aktorów – grającej divę Małgorzaty Zajączkowskiej i wcielającego się w dziennikarza Philippe’a Tłokińskiego. W brawurowym, pełnym erotycznego napięcia debiucie niespełna 40-letni reżyser łączy kameralność sztuki teatralnej z operowym rozmachem. Jak udało mu się tego dokonać, opowie publiczności po projekcji w Cafe Kocham Kino.

Po raz pierwszy w Polsce będzie można za to zobaczyć ESKORTĘ Tommy’ego Lee Jonesa. Reżyser „Trzech pogrzebów Melquiadesa Estrady” w swoim najnowszym filmie żongluje westernowymi konwencjami, tworząc feministyczną wariację tego klasycznego amerykańskiego gatunku. Obraz był pokazywany w konkursie głównym 67. edycji festiwalu w Cannes.

Szóstego dnia festiwalu na warsztat weźmiemy postać Jana Karskiego, działacza Polskiego Państwa Podziemnego, który jako pierwszy przed Aliantami ujawnił masowe zbrodnie hitlerowców. Seans KARSKIEGO I WŁADCÓW LUDZKOŚCI, dokumentu z animowanymi scenami rekonstrukcji, zwieńczy dodatkowo spotkanie z twórcami.

Atrakcji nie zabraknie także na świeżym powietrzu. Wieczorem na Dużym Rynku zagra VLADIMIRSKA  – zespół pochodzący z Krakowa, specjalizujący się w indie folk-popie o egzotycznym, karnawałowym duchu. Na Małym Rynku odbędzie się zaś projekcja WOLNEGO STRZELCA, diagnozującego świat mediów filmu Dana Gilroya z Jakiem Gyllenhaalem w roli głównej.

9. edycja Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi potrwa do 9 sierpnia. Sprzedaż internetowa biletów dostępna jest adresem: http://dwabrzegi.biletpro24.pl/BiletPro24.

« »
© Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi Kazimierz Dolny Janowiec nad Wisłą
Projekt i realizacja: Tomasz Żewłakow