AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI

„Eisenstein w Guanajuato” Petera Greenawaya – premiera i gość specjalny

Najnowszy film Petera Greenawaya o legendzie światowego kina, „Eisenstein w Guanajuato”, będzie można zobaczyć w Kazimierzu Dolnym premierowo. Na seans publiczność osobiście zaprosi Elmer Bäck, odtwórca tytułowej roli.

Bohater i reżyser nie do przegapienia. Są przynajmniej dwa powody, dla których każdy miłośnik X muzy powinien zobaczyć EISENSTEINA W GUANAJUATO. Po pierwsze, to produkcja o słynnym rosyjskim reżyserze, którego wkład w rozwój kina jest wręcz nieoceniony. Po drugie, za obraz odpowiada Peter Greenaway, jeden z najbardziej wyrazistych i kontrowersyjnych twórców filmowych ostatnich lat.

Historia „Eisensteina w Guanajuato” zaczyna się od przyjazdu tytułowego reżysera Ameryki Środkowej w 1931 roku. To tam autor „Pancernika Potiomkina” planuje nakręcić „Niech żyje Meksyk!”. Ekscentryczny i nadpobudliwy artysta zakochuje się w nowej kulturze i tamtejszemu podejściu do ciała i seksualności. Patrząc z dystansu na swoją ojczyznę reżyser zmienia także nastawienie do stalinowskiego reżimu.

Gościem Dwóch Brzegów będzie Elmer Bäck, który w filmie wciela się w tytułową postać Siergieja Eisensteina. Fiński aktor w Kazimierzu Dolnym opowie o swojej roli i zaprosi zgromadzoną w Energetycznym Kinie PGE publiczność na pierwszy w Polsce seans filmu (7 sierpnia, 21:15).

9. edycja Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi potrwa od 1 do 9 sierpnia. Do zobaczenia w Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą!

« »
© Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi Kazimierz Dolny Janowiec nad Wisłą
Projekt i realizacja: Tomasz Żewłakow