AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI

Lekcje kina na Dwóch Brzegach

Trudne okresy z polskiej historii, przejście od dokumentu do fabuły, droga do Oscara i kulisy zawodu producenta – oto tematy tegorocznych „Lekcji kina”. O swojej pracy opowiedzą m.in. Marcin Koszałka, Ewa Puszczyńska i Jerzy Kapuściński.

LEKCJA KINA – SPOWIEDŹ TWÓRCY FILMOWEGO to szczególna forma spotkania naszych specjalnych gości z festiwalową widownią. Twórcy opowiadają o swoich fascynacjach, artystycznych grzechach, tajemnicach rzemiosła.

Jakie tematy z naszej historii budzą największe kontrowersje? Jak na te trudne tematy patrzą twórcy różnych pokoleń i jak komunikują się poprzez swoje dzieła z odbiorcą? Czy kontrowersyjny temat filmu może być w Polsce przyczyną silnych społecznych podziałów – czyli jaka jest dziś siła kina? Na te pytania będą próbowali odpowiedzieć uczestnicy debaty KINO WOLNOŚĆ. Wśród gości znajdą się m.in. prof. Tadeusz Lubelski, prof. Paweł Śpiewak, prof. Jerzy Stuhr, Ryszard Bugajski i ks. Andrzej Luter.

Najpierw kręcił dokumenty, o których mówi cała Polska, a następnie wyreżyserował znakomicie przyjęty za granicą film fabularny. Od „Takiego pięknego syna urodziłam” po „Czerwonego Pająka” – MARCIN KOSZAŁKA na Dwóch Brzegach zdradzi tajniki swojego filmowego warsztatu.

Kolejne „Lekcje kina” będą należały do producentów. W ciągu ostatnich 25 lat JERZY KAPUŚCIŃSKI był jednym z tych, którzy przecierali w rodzimej branży filmowej nowe szlaki. Jakie obowiązki należą do producenta? Na czym polega bycie producentem kreatywnym? O tym wszystkim opowie właśnie Jerzy Kapuściński.

Największy sukces polskiej kinematografii, czyli Oscar dla „Idy”, nie miałby miejsca, gdyby nie EWA PUSZCZYŃSKA. Polska producentka opowie o drodze do zdobycia statuetki dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego, a także o swoich poprzednich tytułach, podczas których pełniła role producenta liniowego, wspierającego, wykonawczego i delegowanego, koproducenta, koordynatora produkcji… czy też po prostu producenta. Czym te wszystkie funkcje się od siebie różnią? Odpowiedzi udzieli podczas „Lekcji kina”.

9. edycja Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi potrwa od 1 do 9 sierpnia. Do zobaczenia w Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą!

« »
© Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi Kazimierz Dolny Janowiec nad Wisłą
Projekt i realizacja: Tomasz Żewłakow