AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI

Jerzy Skolimowski gościem Dwóch Brzegów

Jerzy Skolimowski na Dwóch Brzegach. Słynny polski reżyser będzie bohaterem tegorocznej retrospektywy rodzimego kina.

Karierę bokserską w młodości porzucił na rzecz życia filmowca i choć wtedy mogło to się wydawać ryzykowne, obecnie nie ma wątpliwości, że postąpił słusznie. Dzisiaj Jerzego Skolimowskiego uznaje się za jedną z najważniejszych postaci w rodzimej kinematografii i głównego przedstawiciela nowej fali w kinie polskim. Jego talent został także doceniony za granicą – Skolimowski jest prawdopodobnie najczęściej nagradzanym polskim reżyserem na międzynarodowych festiwalach (kilkukrotnie odnosił sukcesy w Cannes, Wenecji i Berlinie).

Na Dwóch Brzegach pokażemy niemal wszystkie filmy Jerzego Skolimowskiego, w tym wiele nieznanych szerokiej publiczności jego etiud. Reżyser będzie obecny na gali rozpoczęcia festiwalu w Kazimierzu Dolnym, a następnie, 2 sierpnia, osobiście otworzy swoją retrospektywę.

Podróż po filmografii Skolimowskiego zainauguruje zrealizowany w Wielkiej Brytanii horror „Krzyk” z Johnem Hurtem w jednej z głównych ról. Spośród zagranicznych projektów reżysera odbędą się projekcje obyczajowego „Na samym dnie”, komedii „Start” i dramatu historycznego pt. „Fucha”. Przedstawimy również początki reżysera – trylogię o młodym pokoleniu składającą się z „Rysopisu”, „Walkowera”, „Bariery”, rozliczającego się z czasami stalinizmu półkownika „Ręce do góry” oraz krótkie metraże: „Erotyk”, „Pieniądze albo życie”, „Hamleś”. Nie zabraknie również najnowszych filmów reżysera takich jak „Cztery noce z Anną” i „Essential Killing”.

Filmy Skolimowskiego charakteryzują się bogatą symboliką, charakterystycznym dla poezji rytmem i dającymi do myślenia metaforami. „Ucieczka, błądzenie, poszukiwanie. Przywdziewanie kolejnych twarzy i masek. Szukanie własnej formy. I zarazem lęk, by tego, co własne, bezpowrotnie nie utracić, nie dać sobie odebrać. Nie skapitulować. Walka o prawo do błędów, do odnajdywania i znów gubienia punktów oparcia, czegoś w miarę stabilnego. Oto dylematy, które dręczyły bohaterów filmów Skolimowskiego. Nie były nowe, w kinie lat 60. dosyć powszechne. Ale to ten reżyser, dzięki osobistemu stylowi, najlepiej potrafił je wydobyć. Zwracał się ku temu, co niepowtarzalne, zacierał granicę pomiędzy biografią a swoim bohaterem, tworzył rodzaj lirycznego, mocno autoironicznego pamiętnika” – pisano swego czasu o Jerzym Skolimowskim w „Kinie”.

9. edycja Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi potrwa od 1 do 9 sierpnia. Do zobaczenia w Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą!

« »
© Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi Kazimierz Dolny Janowiec nad Wisłą
Projekt i realizacja: Tomasz Żewłakow