AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI

Wojtek Mazolewski zagra na otwarciu Dwóch Brzegów

Sekcję muzyczną 9. Festiwalu Dwa Brzegi zainauguruje występ kwintetu Wojtka Mazolewskiego, jednego najbardziej cenionych muzyków sceny jazz-rockowej i improwizowanej.

Wojtek Mazolewski Quintet kilka lat temu wprowadził jazz na listy przebojów. Teraz swoim wyjątkowym brzmieniem będzie miał okazję podbić serca odbiorców Festiwalu Dwa Brzegi. Co jest w jego muzyce tak urzekającego? Przede wszystkim umiejętność łączenia różnych stylów i gatunków. „Mazolewski zredefiniował jazzową formę i nadał jej nowoczesny kształt oraz otworzył słuchacza na, do tej pory uznawaną za hermetyczną, odmianę muzyki. Oswoił jazz i wprowadził go na listy przebojów, telewizyjne ekrany oraz … łamy prasy popularnej” – pisano o nim w „Gazecie Wyborczej”.

Szczególną rolę w twórczości Mazolewskiego odegrał punk, od którego zaczął on swoją przygodę z muzyką. To właśnie połączenie tych dwóch stylów dało początek yassu, czyli nowego stylu muzycznego, którego Mazolewski jest jednym z najważniejszych przedstawicieli.

Mazolewski jest liderem dwóch formacji – Wojtek Mazolewski Quintet i Pink Freud. Do Kazimierza Dolnego i Janowca nad Wisłą przyjedzie z tą pierwszą. Pięcioosobowy zespół ma na swoim koncie już cztery płyty. Zaczęło się od zainspirowanego amerykańskimi beatnikami „Andruchoida”, potem przyszła kolej na nagrywane metodą analogową „Smells Like Tape Spirit” i nasycony reggae album „Wojtkiem w Czechosłowacji”.

Rok temu Mazolewski wydał czwarty album zatytułowany „Polka”. „To dla mnie synonim wielkiej mocy i życiowej energii. To uosobienie piękna, odwagi i pasji. Ta płyta to hołd dla wszechobecnej kobiecej aury. Emanuje z niej miłość i ciepło. Z tym kojarzy mi się pierwiastek kobiecy, który wiruje w moim życiu od zawsze, wiele mu zawdzięczam.” – tak tłumaczy tytuł sam artysta.

Jak z gracją Wojtek Mazolewski przemieszcza się po różnych jazzowych stylistykach będzie można posłuchać 1 sierpnia, w dniu otwarcia Dwóch Brzegów. 9. edycja festiwalu potrwa do 9 sierpnia. Do zobaczenia w Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą!

© Wojtek Mazolewski Quintet, Polka

« »
© Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi Kazimierz Dolny Janowiec nad Wisłą
Projekt i realizacja: Tomasz Żewłakow