AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI

Margarethe von Trotta i premiera jej najnowszego filmu na Dwóch Brzegach

Margarethe von Trotta pojawi się w Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą. Słynna niemiecka reżyserka, bohaterka tegorocznej retrospektywy zagranicznej, osobiście zaprosi na premierowy pokaz jej najnowszego filmu „Die Abhandene Welt”.

Jedna z czołowych reżyserek XX wieku i najważniejsza feministka w świecie kina – tak Margarethe von Trottę określają znawcy kina. Porównywana z Ingmarem Bergmanem niemiecka reżyserka artystyczną duszę odziedziczyła po ojcu, malarzu Alfredzie Roloffie. Jej talent pomógł kształtować również związek z Volkerem Schlöndorffem, z którym stworzyła znakomity duet reżyserski, kręcąc w 1975 roku „Utraconą część Katarzyny Blum”.

Von Trotta na Dwa Brzegi przyjedzie ze swoim najnowszym filmem, niepokazywanym dotąd w Polsce „Die Abhandene Welt”. To historia rozpoczynająca się od fotografii Cateriny Fabiani, słynnej śpiewaczki operowej występującej na deskach Metropolita Opera w Nowym Jorku. Pewnego dnia fotografię w Internecie odnajduje samotnie wychowujący córkę mężczyzna i rozpoznaje w niej swoją niedawno zmarłą żonę. Kim jest Caterina? Siostrą bliźniaczką? Nowym wcieleniem matki Sophie? Doppelgängerem?

„To film zrobiony z poszanowaniem dla inteligencji widza i bohaterów, dorosłe kino o dorosłych ludziach próbujących po dorosłemu rozwiązać swoje problemy” – pisze Jakub Popielecki w recenzji na Filmweb.pl. Projekcja odbędzie się 7 sierpnia.

Oprócz premierowego w Polsce pokazu „Die Abhandene Welt” podczas tegorocznej edycji będzie miała miejsce retrospektywa twórczości Margarethe von Trotty. Na Dwóch Brzegach pokażemy nie tylko wspomnianą opowieść o Katarzynie Blum, ale także historię słynnej niemiecko-żydowskiej filozof („Hannah Arendt”), życie znanej frankońskiej benedyktynki („Wizja z życia Hildegardy z Bingen”), działania wpływowej działaczki ruchów robotniczych („Róża Luksemburg”) i dzieje poszukującej swoich przodków amerykanki Hannah Weinstein. Pojawią się także opowieści o życiu fikcyjnych bohaterek, które będzie można odnaleźć z kolei w „Obietnicy”, „Siostrach” i „Jestem inna, niż myślisz”.

9. edycja Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi potrwa od 1 do 9 sierpnia. Do zobaczenia w Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą!

© Die Abhandene Welt, dir. Margarethe von Trotta

« »
© Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi Kazimierz Dolny Janowiec nad Wisłą
Projekt i realizacja: Tomasz Żewłakow