AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI

Pokazy specjalne – filmy po rekonstrukcji cyfrowej

Pokazami specjalnymi 9. Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi są premiery pereł polskiego kina po rekonstrukcji cyfrowej.

Jutro, 8 sierpnia o 9:30 w Kinie pod Srebrną Gwiazdą – premiera pełnometrażowego filmu animowanego dla dzieci, uroczej i nie starzejącej się opowieści o przyjaźni małego chłopca z porcelanowym słoniem, PROSZĘ SŁONIA (1978) Witolda Giersza w nowej, cyfrowej wersji. Gośćmi uroczystego pokazu będą: Witold Giersz, jeden z wybitnych twórców polskiej animacji, laureat licznych nagród, m.in. w Cannes, Oberhausen i Edynburgu, oraz  producent Włodzimierz Matuszewski.

© Mój Nikifor (My Nikifor), Krzysztof Krauze

Tego samego dnia o godz. 10:00 w Energetycznym Kinie PGE rozpocznie się premiera zrekonstruowanego cyfrowo filmu Krzysztofa Krauzego MÓJ NIKIFOR (2004). Niekonwencjonalna, podszyta mistycyzmem biografia jednego z najwybitniejszych przedstawicieli prymitywizmu, uniwersalna opowieść stawiająca pytanie o źródła talentu i wewnętrznej wolności, swoje nowe cyfrowe życie zawdzięcza współpracy Krzysztofa Krauzego, Krzysztofa Ptaka, Nikodema Wołk-Łaniewskiego i Macieja Molewskiego w ramach projektu KinoRP oraz mecenatowi PKO Banku Polskiego. Gościem specjalnym uroczystego pokazu będzie operator Krzysztof Ptak, autor pięknych malarskich zdjęć.  

© Mistrz Nikifor (Master Nikifor), Jan Łomnicki

Pokaz „Mojego Nikifora” będzie poprzedzony projekcją filmu dokumentalnego Jana Łomnickiego MISTRZ NIKIFOR (1956), w którym zobaczyć będzie można Nikifora przy pracy w krynickim parku i dzięki temu ocenić, jak genialną kreację stworzyła w filmie fabularnym Krystyna Feldman.

© Ubu król (King Ubu), Piotr Szulkin

Kilka godzin później, o godz. 14:30, ponownie zapraszamy do Kina pod Srebrną Gwiazdą. Spotkamy się tu z dziełem wizjonera polskiego kina Piotra Szulkina – jego autorską adaptacją XIX-wiecznej sztuki Alfreda Jarry’ego UBU KRÓL (2003) w nowej, cyfrowej wersji. Groteskowa forma, uniwersalny przekaz, brawurowe kreacje aktorskie Jana Peszka i Katarzyny Figury i niepokojące memento. Gośćmi uroczystej premiery będą twórcy, na czele z Piotrem Szulkinem i Janem Peszkiem. „Ubu król”, podobnie jak Mój Nikifor swoje nowe filmowe życie zawdzięcza projektowi KinoRP i mecenatowi PKO Banku Polskiego.

Wszystkie te filmy dzięki rekonstrukcji cyfrowej zyskały szansę na nowe filmowe życie, zainicjowane na Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi. W roku 2012 swoje premiery miały tu zrekonstruowane „Rejs” i „Szatan z siódmej klasy”, w 2013 – „Krajobraz po bitwie”, rok później – „Brzezina”, wszystkie objęte mecenatem PKO Banku Polskiego. Tegoroczne premiery pokazują, że spotkania z rodzimą klasyką są już stałym punktem programu festiwalu Dwa Brzegi.

« »
© Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi Kazimierz Dolny Janowiec nad Wisłą
Projekt i realizacja: Tomasz Żewłakow