AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI

W kolejce do sfilmowania

Od książki do filmu – w ramach cyklu literackiego NIESFILMOWANI odbędą się spotkania z cenionymi polskimi pisarzami, których twórczość to gotowy materiał do zaadaptowania na ekran.

Literatura stanowi niewyczerpane źródło inspiracji dla filmowców już od samych początków kinematografii. Sięganie po cenionych autorów to niejednokrotnie klucz zarówno do komercyjnego jak i artystycznego sukcesu filmu. A czy w Polskim kinie wystarczająco wykorzystuje się potencjał współczesnych pisarzy? Być może właśnie literatura mogłaby stać się antidotum na tak często krytykowane w naszym kraju scenariusze.

Spotkania ze znanymi i licznie nagradzanymi polskimi pisarzami będą okazją do dyskusji na temat szans i możliwości ekranizacji ich dzieł. Do Kazimierza przyjadą twórcy, którzy w swoich książkach wnikliwie przyglądają się polskiemu społeczeństwu, rysując własny obraz naszej codziennej rzeczywistości. O związkach swych powieści i opowiadań z filmem opowiedzą: Justyna Bargielska (Obsoletki, Małe lisy), Hubert Klimko-Dobrzaniecki (Pornogarmażerka, Preparator), Artur Daniel Liskowacki (Eine kleine, Murzynek B.), Andrzej Muszyński (Miedza, Południe), Janusz Rudnicki (Męka kartoflana, Śmierć czeskiego psa) i Mariusz Sieniewicz (Żydówek nie obsługujemy, Walizki hipochondryka).

Oprócz spotkań autorskich cyklowi towarzyszyć będą warsztaty scenariuszowe na temat adaptacji literatury prowadzone przez Darka Foksa – poetę, prozaika i scenarzystę, nominowanego do nagród literackich Gdynia i Nike, laureata Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. Odbędą się również wykłady mistrzowskie z twórcami, którzy mają już na swoim koncie doświadczenia pracy nad filmowymi realizacjami tekstów literackich, a będą to: Adam Woronowicz, Janusz Głowacki, Jerzy Kapuściński, Ewa Puszczyńska i Janusz Zaorski.

Paulina Bukowska
Głos Dwubrzeża

« »
© Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi Kazimierz Dolny Janowiec nad Wisłą
Projekt i realizacja: Tomasz Żewłakow