AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI

Krótko, acz treściwie

Jak co roku na Dwóch Brzegach ważną rolę odegrają debiutanci. Choć w Niezależnym Konkursie Filmów Krótkometrażowych mogą wziąć udział  doświadczeni filmowcy, podczas tegorocznej edycji prym będą wieść młodzi twórcy.

W KONKURSIE znalazło się 28 produkcji, wybranych z ponad 400 obrazów z Europy, Azji, Australii i obu Ameryk. Zakwalifikowane filmy trwają mniej niż 50 minut i różnią się gatunkowo – będzie można zobaczyć fabuły i animacje, dokumenty i filmy eksperymentalne.

Najkrótszym prezentowanym filmem będzie trzyminutowa animacja o najbardziej rozbudowanym tytule – „Jak zmniejszenie populacji chrzęszczyka złocistego wpływa na życie miłosne pani Krystyny” w reżyserii Marty Magnuskiej. To żartobliwa opowieść o tym, jak z pozoru błahe wydarzenie może mieć znaczący wpływ na nasze życie.

Eksperymentujące z formą filmy animowane będą miały w tym roku mocną reprezentację. O miłości w Kartonowym Mieście opowie Jospeh Oxford w „Me+Her”, a historię mężczyzny, od którego wyprowadza się troje dorosłych dzieci, pokaże animowany „Dokument” Marcina Podolca. Spośród fabuł festiwalowa publiczność będzie mogła zobaczyć m.in. irańskie „Niemowlę” Aliego Asgariego, w którym dwie młode kobiety mają tylko kilka godzin, by znaleźć tymczasowego opiekuna dla dziecka jednej z nich, filmową refleksję na temat pokolenia ’89, czyli „Osiem dziewięć” Pauliny Józefiny Moczyńskiej, oraz belgijskiego „Tatę” (reż. Alexandre Gilmet), opowiadającego historię młodego chłopaka, który przyjeżdża do Polski w poszukiwaniu swojego ojca.

Produkcje oceniać będzie Niezależne Jury, niezwiązane z branżą filmową, wybrane spośród widzów festiwalu. Przewidziane są trzy nagrody: Nagroda Główna to 5000 złotych, II miejsce – 3000 złotych, III miejsce – 2000 złotych. Niezależny Konkurs Filmów Krótkometrażowych jest doskonałą okazją, aby obserwować nowe trendy, które być może niebawem będą decydować o kształcie polskiego kina.

Po projekcjach, trwających zazwyczaj około dwóch godzin (Kino Pod Srebrną Gwiazdą), każdorazowo odbędą się spotkania z twórcami w Cafe Kocham Kino.

Marcin Miętus
Głos Dwubrzeża

« »
© Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi Kazimierz Dolny Janowiec nad Wisłą
Projekt i realizacja: Tomasz Żewłakow