AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI

I Bóg stworzył aktora… Adama Woronowicza

Bezlitosny gangster z „Chrztu”, tajemniczy anioł stróż z „Pod mocnym aniołem”, walczący o prawa człowieka ksiądz z filmu „Popiełuszko. Wolność jest w nas”. Adam Woronowicz będzie bohaterem tegorocznej odsłony cyklu I BÓG STWORZYŁ AKTORA.

Nie ma obecnie istotnego polskiego filmu bez Adama Woronowicza – po wywodzącego się z Białegostoku aktora sięgają wszyscy najważniejsi filmowi twórcy. Współpracował z wybitnymi polskimi reżyserami, w tym m.in. z Małgorzatą Szumowską („Body/Ciało”), Wojtkiem Smarzowskim („Drogówka”), Andrzejem Wajdą („Wałęsa. Człowiek z nadziei”) i Markiem Koterskim („Baby są jakieś inne”). Gdy nie gra głównej roli, na pewno pojawia się gdzieś na drugim lub trzecim planie. Dzięki swojej charakterystycznej sylwetce i nie mniej wyróżniającej się barwie głosu, by zapaść w pamięć widzom wystarcza mu ledwie kilka minut na ekranie.

Oprócz sukcesów kinowych Adam Woronowicz ma na swoim koncie także szereg znakomitych ról na deskach teatru, m.in. u Rudolfa Zioły, Krzysztofa Zaleskiego i Krzysztofa Warlikowskiego.

Na Dwóch Brzegach zobaczymy zarówno filmowe, jak i teatralne oblicze Adama Woronowicza. W ramach retrospektywy będzie można zobaczyć, jak aktor wciela się w chłodnego szefa mafii („Chrzest”), nieporadnego Adama Miauczyńskiego („Baby są jakieś inne”), walczącego z komunizmem księdza („Popiełuszko. Wolność jest w nas”), próbującego chronić rodzinę ojca („Syberiada polska”), podejrzanie bezinteresownego Miko („Ki”), reżysera teatralnego („Między nami dobrze jest”) oraz starającego się o rękę głównej bohaterki – Józefa („Rewers”). Sekcję poświęconą Woronowiczowi uzupełnią projekcje teatrów telewizji z jego udziałem – pokażemy spektakle „Amazonia”, „Kolekcja”, „Pamiętnik z Powstania Warszawskiego”, „51 minut”, „Merylin Mongoł” i „Miss HIV”.

Bohaterami cyklu „I Bóg stworzył aktora…” na Dwóch Brzegach są artyści, którzy swoimi rolami zachwycali widzów w kinie, telewizji i teatrze. W poprzednich edycjach w Kazimierzu gościliśmy m.in. Stanisławę Celińską, Krystynę Jandę, Marka Kondrata, Janusza Gajosa, Jerzego Stuhra i Andrzeja Chyrę. 9. edycja Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi potrwa od 1 do 9 sierpnia. Do zobaczenia w Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą!

« »
© Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi Kazimierz Dolny Janowiec nad Wisłą
Projekt i realizacja: Tomasz Żewłakow