AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI

„Zupełnie Nowy Testament” na zamknięcie Dwóch Brzegów

Mit stworzenia zostanie poddany rewizji. 9. edycję festiwalu Dwa Brzegi zamknie „Zupełnie Nowy Testament” Jaco Van Dormaela.

Bóg mieszkający z żoną i córką w Brukseli? Tylko w zwariowanej rzeczywistości Jaco Van Dormaela. Belgijski reżyser w swoim najnowszym filmie opowiada historię boskiej rodziny, w której postać Wszechmogącego znacząco rozmija się z wizerunkiem kreowanym przez Biblię. Bóg jest leniwy, całe dnie spędza siedząc przed telewizorem, a w wolnych chwilach dokucza żonie i córce. Jego życiowy cel? Uprzykrzyć ludziom życie. Van Dormael dowodzi na przykład, że kromka chleba zawsze spadająca na podłogę stroną z masłem nie jest przypadkiem.

Rewizjonistyczna satyra reżysera komediodramatu „Ósmy dzień” i filmu science fiction „Mr. Nobody” była pokazywana w sekcji Directors’ Fortnight podczas festiwalu w Cannes, gdzie została ciepło przyjęta przez krytykę. Dziennikarze docenili odwagę Van Dormaela, z jaką w czasach politycznej poprawności opowiada o chrześcijaństwie, a jego absurdalny humor porównywali z tym prezentowanym przed laty przez brytyjską grupę Monty Python.

Teraz „Zupełnie Nowy Testament” będą mogli zobaczyć również Polscy widzowie – pokaz obrazu Jaco Van Dormaela będzie towarzyszył gali zamknięcia festiwalu Dwa Brzegi, która odbędzie się 8 sierpnia. 9. Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi potrwa od 1 do 9 sierpnia. Do zobaczenia w Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą!

« »
© Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi Kazimierz Dolny Janowiec nad Wisłą
Projekt i realizacja: Tomasz Żewłakow