AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI

Jazz, hip-hop i heavy metal, czyli sekcja „Muzyka – moja miłość”

Emeryci tańczący hip-hop, perkusista jazzowy tresowany przez nauczyciela-tyrana, wielokrotna zdobywczyni nagród Grammy Amy Winehouse – oto bohaterowie tegorocznej sekcji „Muzyka – moja miłość”.

MUZYKA – MOJA MIŁOŚĆ to część festiwalu, w której prezentujemy filmy muzyczne i o muzyce. Tym sposobem na Dwóch Brzegach chcemy podkreślać wzajemne uwikłania oraz inspiracje obu dziedzin sztuki.

„Rehab”, „Back to Black”, „Tears Dry on Their Own” – te utwory Amy Winehouse znamy wszyscy. Jaka była zaś sama artystka? Produkcja Asifa Kapadii dzięki wykorzystaniu nieznanych dotąd materiałów, kręconych ukradkiem ujęć i wyznań, rzuca nowe światło na historię wielkiej gwiazdy. Kameralny wymiar filmu i skupienie się na życiu osobistym a nie karierze muzycznej podkreśla także tytuł filmu – ten brzmi po prostu AMY.

Niemożliwe nie istnieje? To hasło przyświecało bohaterom filmów HIP-HOP NIE ZNA WIEKU i PIEŚNI BEZ OJCZYZNY. W pierwszym obrazie reżyser Bryn Evans pokaże grupę trzydziestu seniorów, którzy przygotowują się do odbywających się w Las Vegas Mistrzostw Świata w tańcu hip-hop. Co więcej, zawody planują wygrać! Wózek inwalidzki, laska czy sztuczne biodro nie są dla nich ani przeszkodą, ani tym bardziej wymówką. Przezwyciężyć nie barierę fizyczną, ale polityczną będą musiały zaś bohaterki „Pieśni bez ojczyzny”. Reżyserka Ayat Najafi rejestruje przygotowania do koncertu w Teheranie, którego celem jest przywrócenie głosu irańskim kobietom. Od czasu rewolucji islamskiej nie wolno im bowiem śpiewać solo w miejscach publicznych.

Na tegorocznych Dwóch Brzegach znalazło się także miejsce dla ALENTEJO, ALENTEJO i WACKEN – WITAJCIE W PIEKLE. W pierwszym dokumencie Sérgio Tréfaut męskie chóry są tylko pretekstem do stworzenia kina społecznie zaangażowanego i zadania pytania o przyszłość lokalnego dziedzictwa w obliczu postępującej globalizacji. W „Wacken” Norbert Heiker zabiera widzów do tytułowego piekła, które okazuje się być największym na świecie heavymetalowym festiwalem odbywającym się pod gołym niebem.

Słowa „Muzyka – moja miłość” mogłyby być wypowiedziane przez głównego bohatera filmu WHIPLASH. W nominowanym do Oscara obrazie Damiena Chazelle Andrew Neiman za wszelką cenę pragnie dostać się do elitarnej szkoły muzycznej. Niestraszne mu są krew, pot i łzy, a przede wszystkim wymagający ich nauczyciel Terence Fletcher. Muzyczny thriller, który trzyma w napięciu do ostatniego dźwięku.

9. edycja Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi potrwa od 1 do 9 sierpnia. Do zobaczenia w Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą!

« »
© Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi Kazimierz Dolny Janowiec nad Wisłą
Projekt i realizacja: Tomasz Żewłakow