AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI

Seanse plenerowe w Kinie Perła

Wielkie kino na małym rynku. Pod osłoną nocy w Kazimierzu Dolnym przypomnimy m.in. nominowanego do Złotego Globa „Turystę”, chwytający za serce melodramat „10 000 km” i celnie punktującego wady dzisiejszych mediów „Wolnego strzelca”.

Jak co roku na Dwóch Brzegach filmy będzie można oglądać nie tylko w zamkniętych namiotach, ale także w otwartej przestrzeni Kina Perła. W sekcji WIELKIE KINO NA MAŁYM RYNKU w Kazimierzu Dolnym pokażemy wybitne produkcje, które do polskich kin trafiły w niewielkiej liczbie kopii. To nasz pomysł na to, co warto uratować od zapomnienia z zeszłego sezonu. Na wszystkie projekcje obowiązuje wstęp wolny.

Sekcję rozpoczniemy od wielkiego wydarzenia, czyli skandynawskiego TURYSTY. Film Rubena Östlunda zachwycił publiczność już podczas festiwalu w Cannes, a premiery w kolejnych krajach tylko potwierdzały pierwsze recenzje. Szwedzki reżyser zadaje kilka istotnych pytań o męskość, odpowiedzialność i podział ról w związku. Rozpoczynająca film śnieżna lawina szybko przemienia się tak naprawdę w zgubną lawinę rodzinnych nieporozumień.

Tak jak Ruben Östlund analizuje rodzinę, tak Dan Gilroy na czynniki pierwsze rozkłada świat mediów. W WOLNYM STRZELCU pogoń za błahymi, ale efektownymi i brutalnymi wiadomościami uosabia się w bohaterze granym przez Jake’a Gyllenhaala, operatora i dziennikarza, który nocą rejestruje drastyczne sceny zachodzące na terenach Los Angeles.

Miłość będzie z kolei tematem filmów EDEN i 10 000 KM. W produkcji Mii Hansen-Løve poznamy Paula, paryskiego DJ-a, który żyje pełną piersią: kluby, imprezy, podróże, pierwsze miłości, seks, narkotyki i szaleństwa młodości. Ostatecznie jednak okazuje się, że ponad drugą osobę Paul stawia muzykę – swoją jedyną prawdziwość miłość. O trudach związanych z uczuciami opowie też Carlos Marques-Marcet. Hiszpański reżyser na warsztat bierze związek na odległość i w boleśnie realistyczny sposób rozlicza się ze wszystkimi problemami, jakich tego typu relacja przysparza.

Sytuację w szkołach zbadają zaś Jacek Lusiński i Rok Biček. CARTE BLANCHE opowie inspirowaną prawdziwymi wydarzeniami historię nauczyciela tracącego wzrok. Bohater grany przez Andrzeja Chyrę swoją chorobę próbuje ukryć przed światem, a uczniowie dowiedziawszy się o problemie, stają po stronie swojego wychowawcy.

Zgoła odmienna sytuacja będzie panowała w „Klasowym wrogu”, gdzie zobaczymy słoweńskich uczniów, którzy ścierają się z nowym – stosującym według nich nazistowskie metody – nauczycielem niemieckiego. Projekcja nominowanego do nagrody Lux Prize filmu „Klasowy wróg” będzie pokazem specjalnym, spoza sekcji „Wielkie kino na Małym Rynku”.

Ostatnim seansem w kinie Perła będzie film O DZIEWCZYNIE, KTÓRA WRACA NOCĄ SAMA DO DOMU. Irański horror z wampirami w roli głównej będzie można zobaczyć na tydzień przed oficjalną premierą kinową.

9. edycja Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi potrwa od 1 do 9 sierpnia. Do zobaczenia w Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą!

« »
© Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi Kazimierz Dolny Janowiec nad Wisłą
Projekt i realizacja: Tomasz Żewłakow