AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI

Klasyki w odświeżonej wersji

Choć pewne filmy się nie starzeją, same nośniki niestety tak. Z pomocą przychodzi jednak proces cyfrowej restauracji. W tym roku na Dwóch Brzegach w odświeżonych wersjach zobaczymy m.in. „Mojego Nikifora”, „Proszę słonia” i serial „Dekalog”.

Dzięki takim zabiegom jak korekcja kolorów, stabilizacja obrazu oraz usuwanie rys, plam i innych zniekształceń wiekowe produkcje filmowe zyskują nowe oblicze. Dźwięk staje się czystszy, dialogi lepiej zsynchronizowane, a obraz nabiera większej ostrości i wyrazistości. Po cyfrowej rekonstrukcji film uzyskuje drugą młodość.

Na tegorocznych Dwóch Brzegach przypomnimy wariację na temat dziesięciu przykazań i opowieść o żyjących w czasach II Wojny Światowej konspiratorów. Odświeżona wersja DEKALOGU i KOLUMBÓW z pewnością przyciągnie przed ekrany nowe pokolenie widzów.

Rodziny z dziećmi, a przede wszystkim najmłodsi ucieszą się szczególnie z pokazu odnowionego PROSZĘ SŁONIA. Animacja Witolda Giersz to pełnometrażowa wersja kultowego serialu z lat 60. XX wieku. Film opowiada historię chłopca o imieniu Pinio, którego porcelanowa zabawka pewnego dnia zmienia się w normalnych rozmiarów słonia.

W Kazimierzu Dolnym oddamy też hołd zmarłemu w ubiegłym roku Krzysztofowi Krauze – pokażemy odrestaurowanego MOJEGO NIKIFORA z rewelacyjną Krystyną Feldman w roli głównej. Projekcję uzupełni krótkometrażowy dokument MISTRZ NIKIFOR w reżyserii Jana Łomnickiego.

Ostatnim filmem, który zaprezentujemy w nowej, cyfrowej wersji będzie UBU KRÓL Piotra Szulkina. O tytułowym władcy będzie można porozmawiać z twórcami osobiście – na Dwóch Brzegach obecni będą reżyser i odtwórca głównej roli, Jan Peszek.

9. edycja Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi potrwa od 1 do 9 sierpnia. Do zobaczenia w Kazimierzu Dolnym i Janowcu!

« »
© Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi Kazimierz Dolny Janowiec nad Wisłą
Projekt i realizacja: Tomasz Żewłakow